Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Ciąża a praca na umowę zlecenia

Zobacz artykuły na temat:ciążawypowiedzenie umowyumowa zlecenia
Kobietom w ciąży, z uwagi na szczególny stan w jakim się znajdują, należy zapewnić ochronę i odpowiednie warunki pracy. Ustawodawca uwzględnił to w przepisach kodeksu pracy. Jednak niestety te kobiety, które wykonują pracę na podstawie umowy zlecenia nie mogą skorzystać z tej ochrony.

Brzuch w ciąży

Zlecenie może wypowiedzieć każda ze stron i co istotne nie można z góry zrzec się prawa do wypowiedzenia umowy z ważnych powodów

Umowa zlecenia

Umowa zlecenia należy do kategorii umów cywilnoprawnych, dlatego będą miały do niej zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego. Istota tej umowy polega na tym, że przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Wykonawcy zlecenia nie przysługują żadne uprawnienia pracownicze, takie jak zwolnienie od pracy na zlecone przez lekarza badania lekarskie, zakaz wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych lub w porze nocnej, ochrona stosunku pracy (zakaz rozwiązania umowy o pracę w okresie ciąży przez pracodawcę). Kobiecie w ciąży pracującej na podstawie umowy zlecenia przysługują tylko takie uprawnienia, które wynikają z treści zawartej umowy.

Zobacz: umowa zlecenie na czas nieokreślony

Wypowiedzenie

Zlecenie może wypowiedzieć każda ze stron i co istotne nie można z góry zrzec się prawa do wypowiedzenia umowy z ważnych powodów. Jeżeli strony nie ograniczyły dopuszczalności rozwiązania zlecenia do ważnych po temu powodów, nie muszą - składając drugiej stronie stosowne oświadczenie woli - nawet wskazywać powodów wypowiedzenia. Z tych regulacji wynika więc jasno, że kobieta w ciąży nie może liczyć na ochronę stosunku pracy. Tylko od dobrej woli pracodawcy będzie zależało czy jej nie zwolni.

Zobacz serwis: Prawa pracownika

Zleceniodawca wypowiadając umowę powinien zleceniobiorcy:

  • przy każdym zleceniu zwrócić uzasadnione wydatki,
  • przy zleceniu odpłatnym uiścić ponadto odpowiednią część umówionego wynagrodzenia,
  • w braku ważnych powodów wypowiedzenia naprawić także ewentualną szkodę.

Jeżeli umowa zlecenia wykazuje cechy umowy o pracę tzn. jest wykonywana w warunkach podporządkowania, w określonym miejscu i czasie, osobiście i odpłatnie, to kobieta może wystąpić z powództwem do sądu pracy o ustalenie, iż umowa zlecenia była faktycznie umową o pracę.

Wystąpienie z takim roszczeniem jest możliwe zarówno po rozwiązaniu umowy jak i jeszcze w trakcie jej trwania. Uwzględnienie powództwa przez sąd jest jednoznaczne z przyznaniem kobiecie ochrony w związku z macierzyństwem przewidzianej w kodeksie pracy.

Zobacz także serwis: Ochrona przed wypowiedzeniem umowy


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Katarzyna Bosacka opowiada o ciąży i zachciankach!

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 13
dodano: 17:59 2013-09-20 przez: ~ewcia (62.152.*.*)
witam planuję zajść w ciąże w grudniu pracuje na umowe zlecenie mam odprowadzane składki do zus umowa jest co miesiąć czy należy mi się odrazu ochrona czy dopiero po 12 tygodniu
dodano: 11:37 2012-12-27 przez: ~katarzyna (5.104.*.*)
co bez niespodzianek po 35 r,to tepy jestes ja mam 40 i zrobiłam niespodzianke
dodano: 21:00 2012-12-26 przez: ~mn (46.204.*.*)
tak robią faceci, z lekkim katarkiem lecą na 1 tyg. zwolnienia (i tak kilka razy w roku) - a kobiety nie biora L4 nawet na dzieci, bo boja się, że stracą pracę i wykonują za tych leni śmierdzących ciężką robotę - każdy facet to męska szowinistyczna Ś.W.I.N.I.A
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter