Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Ciąża a umowa na czas określony

Zobacz artykuły na temat:ciążapracownikumowa o pracępraca kobiet
Pracownicom w ciąży zatrudnionym na podstawie umów na czas określony przysługują w zasadzie takie same uprawnienia jak zatrudnionym na podstawie umów na czas nieokreślony z tym, że podlegają one szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy z inicjatywy pracodawcy.

ciąża a umowa na czas określony

fot. Fotolia

Ochrona ta przejawia się tym, że pracodawcy nie wolno jest złożyć oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę ani też umowa nie może w tym czasie ulec rozwiązaniu na podstawie wcześniej złożonego oświadczenia wypowiadającego umowę.

Umowa na czas określony

Umowa na czas określony jest zawierana albo do końca okresu ustalonego kalendarzowo, albo do momentu dającego się w czasie oznaczyć przez wskazanie faktu, który powinien w przyszłości nastąpić. Jest to więc umowa zawierająca termin końcowy stosunku pracy.

Trwałość zatrudnienia a ciąża

Umowa na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega automatycznemu przedłużeniu do dnia porodu. Nie dotyczy to umowy na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Szczególna ochrona trwałości pracy kobiet przejawia się więc w wydłużeniu stosunku pracy do dnia porodu ciężarnej pracownicy w tych wszystkich sytuacjach, gdy strony stosunku pracy łączy umowa o pracę zawarta:

  • na czas określony,
  • na czas wykonania określonej pracy oraz
  • obejmująca okres próbny przekraczający jeden miesiąc, o ile tylko umowy uległyby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży.

Pani Monika jest zatrudniona na czas określony do 30 listopada 2010 r. Na początku lipca 2010 r. zaszła w ciążę, o czy poinformowała swojego pracodawcę w dniu 20 sierpnia 2010 r. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jej umowa ulegnie automatycznemu przedłużeniu do dnia porodu.

Powierzenie innej pracy

Pracodawca zatrudniający pracownicę w porze nocnej musi na okres jej ciąży zmienić rozkład czasu pracy w sposób umożliwiający wykonywanie pracy poza tą porą, a jeżeli jest to niemożliwe lub niecelowe, przenieść ją do innej pracy, której wykonywanie nie wymaga pracy w porze nocnej.

Zobacz: Ciąża a umowa na okres próbny

Cel ochrony

Celem szczególnej ochrony trwałości stosunku pracy kobiet w ciąży jest przede wszystkim likwidacja stanu zagrożenia utratą miejsca pracy lub pogorszeniem warunków w okresie, w którym przydatność pracownicy do pracy ulega czasowemu obniżeniu bądź następuje przerwa w pracy.

Od zakazu wypowiadania i rozwiązywania umów o pracę w okresie ciąży istnieją dwa wyjątki:

  • pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy, pod warunkiem że zakładowa organizacje związkowa reprezentujące pracownicę wyrazi na to zgodę oraz
  • pracodawca może rozwiązać umowę za wypowiedzeniem z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Zobacz: Jesteś w ciąży? Sprawdź, czego nie może twój szef


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Katarzyna Bosacka opowiada o ciąży i zachciankach!

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 48
dodano: 07:56 2016-05-10 przez: ~gość (77.65.*.*)
Dobrze wiedzieć.
dodano: 20:21 2016-05-04 przez: ~gość (93.176.*.*)
Praca dla Kobiet przez Internet! Jeżeli tak samo jak ja, jesteś Kobietą pracującą/Mamą na zasiłku macierzyńskim i chciałabyś pracować przez Internet w domu lub niekoniecznie chciałabyś wracać do pracy na etacie po macierzyńskim, to mam dla Ciebie sprawdzoną formę zarabiania pieniędzy. Praca przy pomocy laptopa w domu. Nie są to żadne klikania w reklamy i inne cuda. Mam dwie możliwości, które przy Twoim zaangażowaniu za kilka tygodni sprawią, ze będziesz mogła pracować w domu. Wszystkie informację wyślę Tobie na meila. Skontaktuj się proszę ze mną, wysyłając mi wiadomość na skrzynkę, że jesteś zainteresowana. bop.kontakt@gmail.com Pozdrawiam Cię serdecznie! Sylwia
dodano: 15:09 2016-05-04 przez: ~gość (46.77.*.*)
Witam,moja zona jest w 4 miesiacu ciazy,pracuje na umowie zleceniu do maja po czy przejdzie na umowe o prace. Czy powinna powiedzie teraz pracodawcy o ciazy przed podpisaniem umowy? Czy ma inne prawa do zwolnien L4 czy podlega takim samym zasadom co inni pracownicy(umowa o prace) dziekuje zaodpowiedzi
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter