Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Czy urlop wychowawczy jest płatny?

Czy to prawda, że urlop wychowawczy jest płatny? Sprawdź, na jakie świadczenia może liczyć rodzic przebywający na urlopie wychowawczym!

urlop wychowawczy

fot. Fotolia

Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy jest udzielany w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. Przysługuje matce lub ojcu dziecka albo jego opiekunom, mającym co najmniej 6 miesięcy ogólnego stażu pracy. Może być wykorzystany najwyżej w 4 częściach.

Wymiar urlopu wychowawczego

Wymiar urlopu wychowawczego nie może przekraczać 3 lat, jednak osoba uprawniona może z niego korzystać tylko do ukończenia przez dziecko 4 roku życia.

Niezależnie od tego podstawowego urlopu, osoba uprawniona, sprawująca opiekę nad dzieckiem specjalnej troski, może skorzystać z dodatkowego urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 lat. Podstawą udzielenia tego dodatkowego urlopu jest orzeczenie lekarskie o niepełnosprawności dziecka.

Uprawnienia

Pracownik w czasie urlopu wychowawczego ma prawo podjąć pracę u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Oprócz tego pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego ma prawo do obniżonego wymiaru czasu pracy, w okresie w którym mógłby korzystać z takiego urlopu.

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli dziecko pozostaje pod jego faktyczną opieką, uprawnionemu do urlopu wychowawczego, nie dłużej jednak niż przez okres:

  • 24 miesięcy kalendarzowych; 
  • 36 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu; 
  • 72 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Dodatek ten przysługuje w wysokości 400,00 zł miesięcznie. Dodatek przysługujący za niepełne miesiące kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 dodatku miesięcznego za każdy dzień. Kwotę dodatku przysługującą za niepełny miesiąc zaokrągla się do 10 groszy w górę. W przypadku równoczesnego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje rodziców lub opiekunów prawnych dziecka przysługuje jeden dodatek.

Polecamy: Kto ma prawo do urlopu wychowawczego?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jak powrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 9
dodano: 20:29 2016-05-04 przez: ~gość (93.176.*.*)
Praca dla Kobiet przez Internet! Jeżeli tak samo jak ja, jesteś Kobietą pracującą/Mamą na zasiłku macierzyńskim i chciałabyś pracować przez Internet w domu lub niekoniecznie chciałabyś wracać do pracy na etacie po macierzyńskim, to mam dla Ciebie sprawdzoną formę zarabiania pieniędzy. Praca przy pomocy laptopa w domu. Nie są to żadne klikania w reklamy i inne cuda. Mam dwie możliwości, które przy Twoim zaangażowaniu za kilka tygodni sprawią, ze będziesz mogła pracować w domu. Wszystkie informację wyślę Tobie na meila. Skontaktuj się proszę ze mną, wysyłając mi wiadomość na skrzynkę, że jesteś zainteresowana. bop.kontakt@gmail.com Pozdrawiam Cię serdecznie! Sylwia
dodano: 09:59 2016-05-02 przez: ~gość (89.72.*.*)
Te informacje są nieaktualne.
dodano: 08:43 2016-03-19 przez: ~gość (109.125.*.*)
jestem na wysokim maciezynskim do maja 2016r. prowadze działalnosc od sierpnia 2013r. czy nalezy mi sie płatny wychowawczy?
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter