Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem

Zobacz artykuły na temat:dzieckourlopopieka
Pracownik wychowujący dziecko do lat 14 może liczyć na 2 dni zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem. Uprawnienie to jest niezależne od okresu rzeczywistego świadczenia pracy w ciągu roku kalendarzowego i może być wykorzystane w dowolnym momencie.

Nieznane

Jęśli oboje rodzice są zatrudnieni to wówczas ze zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem może skorzystać drugi z rodziców

Zwolnienie od pracy

Zgodnie z art. 188 Kodeksu pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Pracodawca ma obowiązek udzielenia tego zwolnienia w terminie wskazanym przez pracownika.

Prawo pracownika do 2 dni wolnych od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem przysługuje tylko w danym roku kalendarzowym. Niewykorzystany w danym roku kalendarzowym urlop na opiekę nie może zostać przesunięty na następny rok kalendarzowy i połączony z 2 dniami należnymi za następny rok kalendarzowy. Oznacza to, że prawo do zwolnienia z tytułu opieki, które nie zostało wykorzystane w danym roku kalendarzowym przepada, w tym roku kalendarzowym, w którym nie zostało wykorzystane.

Z tego uprawnienia może skorzystać tylko jeden z rodziców lub opiekunów dziecka. Nie ma tutaj znaczenia czy dziecko ma zapewnioną opiekę innych osób, w tym współmałżonka. Wymiar tego zwolnienia jest stały i nie zależy od liczby wychowywanych dzieci ani od ich wieku. Stosownie do wniosku osoby uprawnionej zwolnienie może być udzielone jednorazowo w wymiarze 2 dni albo dwukrotnie po dniu. Wyznaczony termin powinien być uzgodniony z pracodawcą.

Pracownica, która przebywa do końca danego roku kalendarzowego na urlopie macierzyńskim nie będzie mogła skorzystać z dwóch dni opieki nad dzieckiem w tym roku.

Urlopu tego nie będzie mogła sobie również odebrać w następnym roku kalendarzowym i połączyć go z dwoma dniami opieki jakie będą jej przysługiwały w roku następnym.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Jeśli oboje rodzice dziecka są zatrudnieni (a do takich osób należy również matka przebywająca na urlopie macierzyńskim), to wówczas ze zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem może skorzystać drugi z rodziców.

Zobacz również serwis: Prawa pracownika


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Mama na rynku pracy

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 32
dodano: 12:31 2013-10-30 przez: ~aaa (91.223.*.*)
a co ma do tego zus
dodano: 07:54 2013-02-22 przez: Julia56 (212.244.*.*)
Każde z rodziców powinno mieć prawo do dni wolnych, w celu opieki nad dzieckiem.
dodano: 21:00 2013-02-21 przez: ~zbychu (89.151.*.*)
a ja mam być jasnowidzem kiedy to żona zachoróje besens
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter