Ile trwają studia doktoranckie

Markery nowotworowe służą do wstępnego rozpoznania choroby.
W czasie trwania studiów doktoranckich zaszłam w ciąże i urodziłam córeczkę. Czy jest jakaś możliwość wydłużenia studiów?
/ 30.09.2016 15:20
Markery nowotworowe służą do wstępnego rozpoznania choroby.

Studia doktoranckie trwają nie dłużej niż 4 lata. Jest to zasada ogólna. W określonych przypadkach można przedłużyć czas trwania studiów. Jednak kierownik studiów doktoranckich przedłuży okres odbywania studiów doktoranckich o okres odpowiadający czasowi trwania urlopu macierzyńskiego.

Zobacz także: Czym są studia doktoranckie

Ponadto uzasadnionych przypadkach kierownik studiów doktoranckich może przedłużyć okres odbywania studiów doktoranckich, zwalniając jednocześnie z obowiązku uczestniczenia w zajęciach, w szczególności w przypadku:

  • czasowej niezdolności do odbywania tych studiów spowodowanej chorobą,
  • sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny,
  • sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do 4. roku życia lub dzieckiem o orzeczonej niepełnosprawności

Jednak łącznie nie więcej niż o rok.

Kierownik studiów doktoranckich może przedłużyć okres odbywania studiów doktoranckich, zwalniając jednocześnie z obowiązku uczestnictwa w zajęciach, w przypadkach uzasadnionych koniecznością prowadzenia długotrwałych badań naukowych, na czas ich trwania, nie dłużej jednak niż o rok.

Doktoranci mają prawo do przerw wypoczynkowych w wymiarze nieprzekraczającym ośmiu tygodni w ciągu roku, które powinny być wykorzystane w okresie wolnym od zajęć dydaktycznych.

Doktorantowi, po uzyskaniu stopnia doktora, okres odbywania studiów doktoranckich, nie dłuższy niż cztery lata, zalicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Zobacz także: Kto może zostać doktorantem

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Nauki I Szkolnictwa Wyższego z dnia 19 grudnia 2006 r. w sprawie studiów doktoranckich prowadzonych przez jednostki organizacyjne uczelni (Dz. U. rok 2007 nr 1 poz. 3)

Redakcja poleca

REKLAMA