Jak wypocząć podczas urlopu?

Sztuka właściwego wypoczywania w trakcie urlopu okazuje się w praktyce trudna do opanowania. Często wracamy z wakacji w nerwach, pełne frustracji i niechęci. Poznaj 5 zasad, dzięki którym skutecznie wypoczniesz podczas letniego wypoczynku!
/ 09.06.2014 14:56

jak wypoczywać podczas urlopu

fot. Fotolia

Cały rok czekamy na urlop - czas w którym odpoczniemy od nadmiaru obowiązków i stresów. Wiążemy z nim wielkie nadzieje, jesteśmy pewni, że po zakończeniu wakacji będziemy zrelaksowani, wypoczęci i pełni energii do podejmowania nowych wyzwań. Tymczasem coraz więcej  osób wraca z urlopu pełnych frustracji, nerwów i niechęci do pracy. Rozczarowanie powoduje spadek energii, a wizja całego roku pracy pogarsza nastrój. Dlaczego tak się dzieje i ten sam scenariusz powtarzamy każdego roku? Odpowiedź jest prosta - zapominamy o najważniejszym, odpoczynku trzeba się nauczyć! Jeśli nie przywiążemy do niego zbyt wiele uwagi, nie zrelaksujemy się i nie nabierzemy sił na nowe wyzwania. Paradoksalnie sztuka odpoczywania jest coraz mniej popularna w czasach, w których potrzebujemy jej najbardziej.

Aby efektywnie odpoczywać musimy bardzo dobrze poznać swoje upodobania, określić styl życia, cel jaki chcemy osiągnąć, wziąć pod uwagę naszych bliskich, nasze pasje i zainteresowania oraz środki jakimi dysponujemy. Sporo tego prawda? Niestety odpoczywanie nie jest takie łatwe, jak nam się wydaje. Dostosowując się do kilku zasad efektywnego odpoczynku, możemy znacznie poprawić jakość urlopu i już nigdy nie powtórzyć scenariusza, w którym z wakacji wracamy pełni frustracji i rozczarowania.

5 rad jak wypoczywać podczas urlopu

1. Zostawmy pracę w domu

Jak wiele z nas na urlop zabiera komputer, telefon służbowy, sprawdza skrzynkę pocztową lub myśli nad realizacją projektu w pracy? Nawet jeśli leżymy na leżaku przy hotelowym basenie i myślimy o pracy, to nasz organizm nie potraktuje tego jak odpoczynku. Będzie myślał, że cały czas jest na pełnych obrotach, tylko w milszej scenerii. Najważniejszą zasadą efektywnego odpoczynku jest zostawienie pracy w domu. Nie zabierajmy komputera, nie odbierajmy telefonu i wiadomości, nie rozmawiajmy o pracy.

2. Zmiana aktywności

Sposób spędzenia wolnego czasu ma kluczowe znaczenie. Osoby pracujące fizycznie powinny inaczej spędzić urlop, niż pracownicy umysłowi. Zalecana jest zmiana aktywności, jaką mamy na co dzień. Dla osób siedzących przy biurku idealne będą wędrówki po górach, wycieczki rowerowe, długie spacery i zwiedzanie ciekawych miejsc. Natomiast pracownicy fizyczni powinni w trakcie urlopu postawić na odpoczynek, który pozwoli im zregenerować siły.

3. Plan to podstawa

Wiele osób twierdzi, że wakacje to okres spontaniczności i niczego nie powinno się planować. Jest w tym sporo prawdy, jednak tylko w przypadku, kiedy mamy mnóstwo czasu na urlopowanie. Tygodniowy  wyjazd to na pewno nie czas, w którym możemy pozwolić sobie na taką ekstrawagancję. Tak krótki urlop trzeba dobrze zaplanować. Rezerwacja hotelu to podstawa, warto jednak zwrócić też uwagę na inne szczegóły - takie jak kupno biletów wstępu, plan miasta i komunikacji, sprawdzenie pogody i dobranie właściwych ciuchów. Nie dajmy się niczym zaskoczyć!

Polecamy: Work - life balance – jak ją osiągnąć?

4. Zadbajmy o siebie podczas urlopu

 Wakacje kojarzą się nam z rozrywką, całonocnymi zabawami i spotkaniami z przyjaciółmi. Wiele z nas rzadko kiedy w trakcie urlopu porządnie się wysypia. A jest to przecież podstawowy warunek regeneracji organizmu! Podobnie jest z urlopową dietą. Lody, gofry, alkohol to nie są sprzymierzeńcy dobrego samopoczucia. Jedną z przyczyn wyczerpania powakacyjnego jest brak dbania o siebie. Zmęczeni nocnym życiem i kiepskim jedzeniem wracamy do pracy. W tym okresie powinniśmy ze szczególną uwagą dbać o siebie. Długi sen, jedzenie pełne witamin i wartości odżywczych powinno znaleźć się w naszym planie wakacyjnym.

5. Dostosujmy do siebie sposób wypoczynku

Temperament ma duże znaczenie w aranżacji wolnego czasu. Jest on częstym powodem konfliktów w rodzinach, które mają różne preferencje spędzania wakacji. Jedni wolą leniuchować na plaży, inni chcą się porządnie wybawić, a jeszcze inni marzą o wycieczce w góry. Jeśli wyjeżdżamy z całą rodziną warto zadbać o to, aby każdy czuł się spełniony. Nie chodzi wcale o to, aby zmuszać mola książkowego do skoków ze spadochronem, albo ruchliwe dzieci namówić do całodziennego leżenia na leżaku. Wiele czynności można zaplanować oddzielnie i nie spędzać całego urlopu wspólnie.

Możliwości spędzenia urlopu jest bardzo dużo. Każdy może wybrać coś dla siebie. Nawet weekendowy wypad na mazury może naładować nas energią większą, niż miesięczne wakacje w tropikach. Stosując się do rad efektywnego wypoczynku możemy być pewni, że nie zmarnujemy długo wyczekiwanych wakacji. I na koniec pamiętajmy: odpoczynek jest tak samo ważny jak praca!

Polecamy: Dni wolne od pracy w 2014 roku