Jak zapewnić opiekę dziecku po urlopie macierzyńskim?

Jak poradzić sobie z nadopiekuńczymi dziadkami? fot. Fotolia
Kiedy urlop macierzyński dobiega końca, rodzice muszą podjąć trudną decyzję, w jaki sposób zapewnić dziecku dalszą opiekę. Istnieje wiele uprawnień, z których mogą skorzystać, aby zapewnić opiekę maluszkowi. Radzimy, jak dokonać najlepszego wyboru.
/ 09.11.2011 13:02
Jak poradzić sobie z nadopiekuńczymi dziadkami? fot. Fotolia

Urlop wychowawczy

Prawo do podjęcia urlopu wychowawczego przysługuje obojgu rodzicom oraz prawnym opiekunom dziecka, którzy w tym czasie pozostają w stosunku pracy. Warunkiem jest również staż pracy – jedynie osoba, która przepracowała łącznie minimum 6 miesięcy może ubiegać się o tego rodzaju urlop. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi 3 lata, lecz musi być wykorzystany do momentu ukończenia przez dziecko 4 roku życia. Rodzice mogą skorzystać z urlopu jednocześnie, ale tylko przez 3 miesiące. W celu podjęcia urlopu wychowawczego należy złożyć pisemny wniosek u pracodawcy w terminie nie krótszym niż 2 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Co istotne, urlop wychowawczy jest bezpłatny. Pracownik przebywający na urlopie, może jednak liczyć na ubezpieczenie społeczne oraz ochronę stosunku pracy.

Pracownik podczas urlopu wychowawczego może pracować, choć w niepełnym wymiarze etatu, także u innego pracodawcy. Warunek jest jeden – praca nie może kolidować z opieką nad dzieckiem.

Dni na opiekę

Z tego przywileju może skorzystać rodzic – pracownik, który sprawuje opiekę nad dzieckiem do 14 roku życia. W ciągu roku przysługują 2 dni na opiekę. Dni wolne może wykorzystać jeden z rodziców lub każdy rodzic po jednym dniu. Należy zaznaczyć, że dni na opiekę muszą być wykorzystane w danym roku kalendarzowym, inaczej przepadną. Dobrą wiadomością jest to, że tego rodzaju urlop jest płatny.

Zobacz też: Co się dzieje z urlopem macierzyński kiedy dziecko wymaga opieki szpitalnej?

Przejście na część etatu

Kolejnym rozwiązaniem, które ułatwia rodzicom łączenie pracy z opieką nad dzieckiem jest zmniejszenie wymiaru czasu pracy.  Pracownik może ubiegać się o obniżenie wymiaru etatu do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Z tego uprawnienia mogą skorzystać pracownicy, którym przysługuje urlop wychowawczy. Warto dodać, że okres, w czasie którego rodzic chciałby pracować w niższym wymiarze  nie może być dłuższy niż okres, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego, to znaczy przez 3 lata, do momentu ukończenia przez dziecko 4 roku życia. Zaletą przejścia na część etatu są elastyczne godziny pracy, natomiast musimy pamiętać, że proporcjonalnie do obniżonego wymiaru czasu pracy zostanie zmniejszona pensja.

Pracownik pracujący w niepełnym wymiarze czasu pracy nie podlega szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy.

Opieka dziadków

Sytuacja, w której rodzice mają możliwość skorzystania z instytucji dziadków, chcących zapewnić swojemu wnuczkowi opiekę jest niezwykle komfortowa. Żadna niania ani przedszkolanka nie obdarzy dziecka taką miłością i cierpliwością jak babcia czy dziadek. Rodzice muszą jednak pamiętać o tym, że nie mogą obarczać i wymagać tego od dziadków. W przeciwnym razie zacznie pojawiać się frustracja, która na pewno dobrze nie wpłynie na wychowanie malca i stosunki rodzinne. Warto również wziąć pod uwagę stan zdrowia dziadków, gdyż może być zasadniczą przeszkodą w opiece nad dzieckiem, mimo dobrych chęci babci i dziadka.

Zobacz też: Komu przysługuje prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

Żłobek

Jeśli rodzice zmuszeni są wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, a dziadkowie nie mogą zająć się wnukiem, to rozsądnym rozwiązaniem jest skorzystanie ze żłobka. Rodzice mogą wybierać między żłobkami publicznymi i prywatnymi. Do tych pierwszych ostatnimi czasy bardzo trudno się zapisać, dlatego z dużym wyprzedzeniem należy zarezerwować miejsce. Plusem jest to, że nie są drogie, choć ostatnio wprowadzone opłaty godzinowe wzbudziły wśród rodziców niezadowolenie. Żłobki prywatne natomiast to wydatek rzędu 1500 złotych miesięcznie. Posyłając dziecko do żłobka rodzice muszą być również przygotowani na to, że maluch będzie często chorował – dzieci wzajemnie się zarażają. Ogromną zaletą natomiast są wykształcone kierunkowo wychowawczynie oraz możliwość rozwoju społecznego dziecka.

Każda z zaprezentowanych form opieki nad dzieckiem posiada plusy i minusy. Nie ma uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich. Zatem wyboru należy dokonać po szczegółowym rozpatrzeniu wielu czynników takich jak: obecna sytuacja finansowa, potrzeby i stan zdrowia dziecka, relacje z dziadkami dziecka, możliwości pracodawcy itp.