Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Jak złożyć wniosek o urlop macierzyński?

Zobacz artykuły na temat:ciążaurlop macierzyńskiwniosek urlopowy
Pracownice, które są w ciąży zastanawiają się, czy będą musiały składać wniosek o urlop macierzyński. Przecież nie można na sto procent stwierdzić, kiedy dziecko pojawi się na świecie.

Mamo, tato - jestem w ciąży!/fot. Fotolia

Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński?

Zasadą jest, że pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego jest dzień porodu. Jakie formalności musi załatwić kobieta w związku z narodzinami dziecka? Na szczęście nie wiele. Najważniejsze, aby doręczyła akt urodzenia dziecka do pracodawcy, który na jego podstawie określi długość trwania urlopu macierzyńskiego. Należy pamiętać, że przy udzielaniu urlopu macierzyńskiego tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym.

Zobacz także: Komu przysługuje urlop macierzyński

Urlop przed porodem

Kobieta będąca w ciąży ma prawo do wykorzystania części urlopu przed porodem. Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego może przypadać przed przewidywaną datą porodu. Po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania. Poniżej prezentujemy wzór wniosku o urlop macierzyński przed porodem.

…………………………………                                                           …………………………………
(imię i nazwisko pracownika)                                                        (miejscowość i data)

…………………………………(adres pracownika)

Do …………………………………

  (nazwa pracodawcy)

…………………………………

  (adres pracodawcy)

Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego

 

W związku z przewidywaną datą porodu określoną w zaświadczeniu lekarskim na ...................................... proszę o udzielenie mi przysługującego urlopu macierzyńskiego w okresie od dnia ................................................... do dnia porodu, a w pozostałym wymiarze w okresie od dnia porodu aż do wyczerpania tego urlopu w łącznym wymiarze ...................................... tygodni.

 

…………………………………

   (podpis pracownika)


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jak powrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 1
dodano: 13:32 2011-07-15 przez: ~kasia 28 (193.164.*.*)
Dziękuję za wzór. Bardzo przydatny.
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter