Kiedy można zrezygnować z urlopu macierzyńskiego?

Kiedy można zrezygnować z urlopu macierzyńskiego?
Kobiety przebywające na urlopie macierzyńskim zastanawiają się czasem, czy istnieje możliwość wcześniejsze powrotu do pracy. Odpowiedź brzmi tak, ale...
/ 07.10.2016 15:53
Kiedy można zrezygnować z urlopu macierzyńskiego?

Regulacją obowiązującą w polskim prawie pracy jest prawo kobiety do urlopu macierzyńskiego. Urlop taki wykorzystywany jest w celu sprawowania opieki nad nowonarodzonym dzieckiem.

Wymiar urlopu macierzyńskiego zależy od ilości dzieci urodzonych w czasie jednego porodu. W przypadku urodzenia jednego dziecka kobiecie przysługuje 20 tygodni urlopu. Kobiecie, która urodziła dwójkę dzieci przysługuje 31 tygodni, jeśli urodziła trójkę dzieci przysługuje 33 tygodnie. W razie urodzenia czwórki dzieci pracownica ma prawo do 35 tygodni urlopu. Najwyższy wymiar urlop, jaki może przysługiwać pracownicy wynosi 37 tygodni, w przypadku urodzenia pięciu lub większej liczby dzieci.

Zobacz także:Wymiar urlopu macierzyńskiego

Nie każda kobieta, chce wykorzystać urlop macierzyński w pełnym wymiarze. Prawo daje pracownicom możliwość rezygnacji z urlopu macierzyńskiego. Uprawnienie do rezygnacji z urlopu jest możliwe po spełnieniu określonych czynności.

Jak zrezygnować?

Kobieta, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu. Oznacza to, że kobieta ma obowiązek wykorzystać 14 tygodni urlopu, z tej części urlopu nie może zrezygnować.

W przypadku rezygnacji, niewykorzystaną części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko. W tym celu pracownik składa pisemny wniosek do swojego pracodawcy. Urlop przysługujący ojcowi musi przypadać bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.
Z wnioskiem do pracodawcy musi wystąpić także pracownica. Pracownica zgłasza pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego. Z wnioskiem musi wystąpić najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Ważne, aby do wniosku kobieta dołączył zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika-ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika – ojca.

Ojcu przebywającemu na urlopie macierzyńskim przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Zobacz także: Urlop macierzyński

Redakcja poleca

REKLAMA