Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Kiedy pracownica musi powiadomić pracodawcę, że jest w ciąży?

Pracownice w okresie ciąży korzystają ze szczególnej ochrony stosunku pracy, która rozpoczyna się z początkiem ciąży. Podstawą korzystania z tych uprawnień nie jest sam fakt poinformowania szefa o stanie ciąży, ale dostarczenie jemu zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego ten stan. Przepisy nie precyzują jednak w jakim terminie pracownica powinna przedstawić to zaświadczenie.

ciąża kobieta smutek, Shutterstock

Jak najszybsze poinformowanie pracodawcy o stanie ciąży leży w interesie pracownicy.

Zaświadczenie lekarskie

Zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży jest wydawane w trybie rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Zaświadczenie to nie musi odpowiadać żadnym szczególnym wymaganiom formalnym, byle by tylko wydane zostało przez lekarza i stwierdzało fakt (a w razie potrzeby również okres) ciąży pracownicy.

Obowiązek dostarczenia pracodawcy takiego zwolnienia ciąży na pracownicy. Pracodawcy nie mają bezpośredniego wpływu na termin, w jakim pracownica przedłoży im zaświadczenie potwierdzające, że jest w ciąży. Natomiast bezsprzecznie po otrzymaniu takiego zaświadczenia są zobowiązani do stosowania wobec takiej pracownicy szczególnych przysługujących jej uprawnień.

Zobacz: Ciąża a umowa na okres próbny

Termin 

Przepisy prawa pracy nie nakładają na pracownicę wprost obowiązku zgłoszenia pracodawcy stanu ciąży. Decyzję o tym, kiedy pracownica ujawni swój odmienny stan, ustawodawca pozostawił w jej rękach. Jak najszybsze poinformowanie pracodawcy o stanie ciąży leży jednak w interesie pracownicy.

Jeśli pracuje ona w warunkach stwarzających zagrożenie dla rozwoju dziecka powinna ona jak najszybciej poinformować swojego szefa, że jest w ciąży.

Wówczas będzie mogła skorzystać ze szczególnej ochrony przysługującej kobietom w ciąży i pracodawca będzie musiał przenieść ją na inne bezpieczne stanowisko. Oprócz tego będzie mogła korzystać ze zwolnień na niezbędne badania lekarskie.

Zobacz również serwis: Praca

Rozwiązanie stosunku pracy

W przypadku, gdy pracodawca złożył pracownicy w ciąży wypowiedzenie umowy o pracę, a zaświadczenie o ciąży pracownica złożyła po dokonaniu wypowiedzenia, staje się ono bezskuteczne. Wynika to z faktu, że ciężarna pracownica znajduje się w okresie ochronnym i nie można z nią rozwiązać stosunku pracy.

Dlatego też w sytuacji przedłożenia pracodawcy zaświadczenia potwierdzającego stan ciąży pracownicy już po otrzymaniu przez nią wypowiedzenia umowy o pracę, wypowiedzenie to staje się z mocy prawa bezskuteczne.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 4
dodano: 15:40 2015-07-16 przez: ~jaa (188.121.*.*)
warto znać swoje prawa będąc w ciąży polecam również ten artykuł http://poradnikpracownika.pl/czy-musze-pracodawce-informowac-o-ciazy/
dodano: 22:15 2013-08-25 przez: ~gosc (91.94.*.*)
konczy mi się wlasnie umowa . prawdopodobnie mi przedłużą. kiedy powiadomić pracodawcę o ciąż?
dodano: 17:34 2013-08-16 przez: ~Gość (78.8.*.*)
czy jeżeli zajdę w ciążę podczas trwającego okresu wypowiedzenia to czy wypowiedzenie również staje się bezskuteczne? Ewentualnie jakie prawa mi wtedy przysługują?
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter