Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Zobacz artykuły na temat:pracaprawo pracy
Podpowiadamy, jaki okres wypowiedzenia przysługuje w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony, określony i próbny oraz ile dni wolnych możesz wziąć na poszukiwanie nowej pracy, gdy pracodawca wypowiedział ci umowę.

Okres wypowiedzenia

fot. Fotolia

Okres wypowiedzenia umowy o pracę istnieje po to, by chronić interesy zarówno pracownika jak i pracodawcy. Dzięki niemu pracownik ma czas na znalezienie nowej pracy, a pracodawca na znalezienie kogoś na jego miejsce. Rozwiązanie stosunku pracy przez wypowiedzenie wiąże się z zachowaniem konkretnego okresu wypowiedzenia, który jest różny w zależności od kilku czynników oraz określonych praw przysługujących obu stronom.

Od czego zależy długość okresu wypowiedzenia?

Długość okresu wypowiedzenia może być różna. Zależy ona od:

 • rodzaju umowy: czy jest to umowa na czas określony, czas nieokreślony, umowa na zastępstwo nieobecnego pracownika, umowa na czas wykonywania określonego zadania czy też umowa na okres próbny;
 • czasu na jaki została zawarta umowa;
 • czasu trwania umowy lub stażu zakładowego pracownika: ma to istotne znaczenie w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony.

Zobacz także: Ciąża a umowa na czas określony

Okres wypowiedzenia w przypadku poszczególnych umów

Na początek warto uściślić, że okres wypowiedzenia oznaczony w tygodniach kończy się w zawsze w sobotę, a oznaczony w miesiącach - ostatniego dnia miesiąca.

Umowa na czas określony - wypowiedziana może być wyłącznie umowa na czas określony zawarta na okres co najmniej 6 miesięcy i zawierająca klauzulę wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie.

Umowa na czas nieokreślony – długość okresu wypowiedzenia uzależniony jest w tym przypadku od okresu przepracowanego u danego pracodawcy i wynosi odpowiednio:

 • 2 tygodnie, jeżeli pracownik pracował krócej niż 6 miesięcy;
 • 1 miesiąc, jeżeli pracownik przepracował co najmniej 6 miesięcy;
 • 3 miesiące, jeżeli pracownik przepracował co najmniej 3 lata.

W przypadku wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony ważny jest okres zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy.

Do okresu zatrudnienia wlicza się także zatrudnienie u poprzedniego pracodawcy, o ile zmiana pracodawcy nastąpiła w wyniku przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę i stał się on pracodawcą w dotychczasowych stosunkach pracy z pracownikami lub jeśli jest on następcą prawnym wcześniejszego pracodawcy.

Zobacz także: Czy kobieta może wypowiedzieć umowę w czasie ciąży?

Chcąc ustalić długość okresu wypowiedzenia, należy zsumować wszystkie okresy zatrudnienia u obecnego pracodawcy, niezależnie od rodzaju umowy o pracę, wymiaru czasu pracy czy przerw między kolejnymi zatrudnieniami.

Pracownik był związany z danym pracodawcą najpierw trzymiesięczną umową na okres próbny, potem przeszedł na trzymiesięczną umowę na czas określony, następnie zaproponowano mu umowę na czas nieokreślony. Po dwóch latach pracownik składa wymówienie umowy o pracę. Chcąc ustalić przysługujący mu okres wypowiedzenia, pracodawca musi zliczyć wszystkie dotychczasowe okresy zatrudnienia – od umowy na czas próbny do umowy na czas nieokreślony.

Jeżeli pracownik wykonywał pracę związaną z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie (np. kasjer, sprzedawca, magazynier itp.), okres wypowiedzenia może być dłuższy. Musi to jednak być określone w umowie. Pracownikowi może wtedy przysługiwać :

 • 1 miesiąc, jeżeli przepracował mniej niż 6 miesięcy;
 • 3 miesiące, jeżeli przepracował co najmniej 6 miesięcy.

Umowa na okres próbny:

 • 3 dni robocze, jeśli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
 • 1 tydzień, jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
 • 2 tygodnie, jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Zobacz także: Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron w czasie ciąży

Umowa na zastępstwo - 3 dni robocze.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Podwyżka w pracy - rady psychologa

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 7
dodano: 13:37 2016-03-17 przez: ~gość (185.103.*.*)
Wypadałoby chyba już usunąć ten artykuł, gdyż mocno wprowadza w błąd w świetle aktualizacji kodeksu pracy
dodano: 15:46 2015-08-20 przez: ~luizaa (188.121.*.*)
http://cenabiznesu.pl/-okres-wypowiedzenia-umowy-o-prace tu jest sporo na ten temat i nie same paragrafy tylko po ludzku napisane a do tego bardzo aktualne
dodano: 21:21 2015-04-14 przez: ~ella (5.172.*.*)
mam umowę na czas określony 14 mc ale w umowie brak jest klauzulii o możliwości wcześniejszego wypowiedzenia umowy. czy mimo to będę mogła wypowiedzieć umowę wcześniej??
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter