Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Prawo do dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego

Kobieta przebywająca na urlopie wychowawczy, który jest urlopem bezpłatnym ma prawo do dodatku z tego tytułu. Musi jedynie spełnić kryteria dochodowe, bowiem dodatek ten jest przewidziany dla osób najbardziej potrzebujących

Jeżeli Twoje dziecko często oddycha przez usta, skonsultuj się ze specjalistą laryngologiem, który wykluczy ewentualność przerostu trzeciego migdałka u dziecka /fot. Fotolia

Prawo do dodatku nie przysługuje kobiecie, w przypadku gdy podjęła lub kontynuuje zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, która uniemożliwia sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.

Prawo do urlopu wychowawczego

Kobieta zatrudniona co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego, udzielanego jej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Urlop wychowawczy udzielany jest w wymiarze do 3 lat, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4 roku życia.

Kryterium dochodowe i inne warunki

Kobieta przebywająca na urlopie wychowawczym ma prawo do dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem. Prawo do dodatku jest ściśle związane z uprawnieniem do zasiłku rodzinnego. 

Kobieta, która chce otrzymać dodatek musi spełniać kryteria dochodowe. Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego przysługuje w przypadku, jeśli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504 zł. Natomiast w sytuacji, kiedy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, dodatek przysługuje, jeśli dochód ten nie przekracza kwoty 583 zł.

Zobacz także: Wymiar urlopu macierzyńskiego

Przy ustalaniu prawa do dodatku brane są pod uwagę dochody członków rodziny osiągnięte w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy.
Dodatek przysługuje kobiecie uprawnionej do urlopu wychowawczego, nie dłużej jednak niż przez okres:
• 24 miesięcy kalendarzowych;
• 36 miesięcy kalendarzowych, jeżeli kobieta sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu;
• 72 miesięcy kalendarzowych, jeżeli kobieta sprawuje opiekę nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Kiedy dodatek nie przysługuje

Dodatek z tytułu sprawowanie opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego nie przysługuje, jeśli kobieta, która się o niego ubiega bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego pozostawała w stosunku pracy przez okres krótszy niż 6 miesięcy. Prawo do dodatku nie przysługuje kobiecie, w przypadku gdy podjęła lub kontynuuje zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, która uniemożliwia sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.

Prawo do dodatku nie przysługuje, jeśli kobieta w okresie urlopu wychowawczego korzysta z zasiłku macierzyńskiego.
W przypadku, kiedy dziecko zostało umieszczone w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu, prawo do dodatku również nie przysługuje.

Polecamy: Czy urlop wychowawczy jest płatny?

Wysokość dodatku

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego przysługuje w wysokości 400 zł miesięcznie.

Podstawa prawna: Kodeks pracy
Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.)


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 2
dodano: 20:31 2016-05-04 przez: ~gość (93.176.*.*)
Praca dla Kobiet przez Internet! Jeżeli tak samo jak ja, jesteś Kobietą pracującą/Mamą na zasiłku macierzyńskim i chciałabyś pracować przez Internet w domu lub niekoniecznie chciałabyś wracać do pracy na etacie po macierzyńskim, to mam dla Ciebie sprawdzoną formę zarabiania pieniędzy. Praca przy pomocy laptopa w domu. Nie są to żadne klikania w reklamy i inne cuda. Mam dwie możliwości, które przy Twoim zaangażowaniu za kilka tygodni sprawią, ze będziesz mogła pracować w domu. Wszystkie informację wyślę Tobie na meila. Skontaktuj się proszę ze mną, wysyłając mi wiadomość na skrzynkę, że jesteś zainteresowana. bop.kontakt@gmail.com Pozdrawiam Cię serdecznie! Sylwia
dodano: 22:44 2013-03-29 przez: ~gość (89.228.*.*)
czy ja jako matka kożystająca z 72miesięcy urlopu gdyz sprawuje opiekę nad dzieckiem nie pełnosprawnym też dostanę tę podwyżkę 200zł
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter