Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Staż z urzędu pracy a ciąża

Zobacz artykuły na temat:ciążaurząd pracyprawostaże
Obecnie jestem na stażu, który w całości jest finansowany przez urząd pracy. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Czy moja umowa stażowa przedłuża się do dnia porodu? Czy będę miała prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Jakie prawa ma kobieta w ciąży przebywająca w szpitalu?

Jako osoba pozostająca na stażu z urzędu pracy kobieta nie ma prawa do przedłużenia tej umowy

Niestety, przedłużenie zatrudnienia do dnia porodu dotyczy jedynie umowy o pracę na czas określony, która rozwiązałaby się podczas ciąży. Taką konstrukcję przyjął polski ustawodawca w kodeksie pracy. Pomimo że w polskim porządku prawnym występują jeszcze inne umowy, takie jak umowa o dzieło, umowa zlecenie czy właśnie umowa stażowa, ustawodawca postanowił, że ochroną przed zwolnieniem objęte będą tylko kobiety, które mają zawartą umowę na czas określony, a okres jej trwania upływa przed dniem porodu.

Polecamy: Podstawowe prawa pracownic kobiet w ciąży

A zatem stypendium stażowe również będzie wypłacane tylko do czasu trwania umowy stażowej, a nie do dnia porodu.

Wynika z tego, że jako osoba pozostająca na stażu z urzędu pracy nie ma Pani prawa do przedłużenia tej umowy. Co więcej, nie ma też Pani prawa do zasiłku macierzyńskiego. Zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby odbywające staż z Urzędu Pracy nie są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Natomiast zasiłek macierzyński przysługuje tylko tym osobom, które urodziły dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego.

Zobacz także: Urlop macierzyński


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Katarzyna Bosacka opowiada o ciąży i zachciankach!

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 5
dodano: 17:19 2015-06-30 przez: ~kotek (79.185.*.*)
Proszę o Pomoc!!! Jestem na stażu od 2 Marca a kończy mi się 2 września, a jestem w cięży i termin porodu mam na 19 sierpnia. po stażu pracodawca powinien mnie zatrudnić czy bedzie mi się należało macierzyńskie ?
dodano: 19:23 2015-01-03 przez: ~mkszaj (31.61.*.*)
Witam serdecznie. Moja sytuacja jest dosc zawila dlatego bardzo zalezy mi na jakiejkolwiek pomocy. Jestem na stazu z UP. W umowie mam zagwarantowane 9 miesiecy stazu i 9 miesiecy pozniejszego zatrudnienia. Obecnie pozostaly mi dwa miesiace stazu a po jego zakonczeniu pracodawca zamyka dzialalnosc i musi nastapic kasacja czyli zamiana pracodawcy za ktora odpowiada równiez UP. Dowiedzialam sie ze jestem w ciazy o czym jeszcze nie poinformowalam UP. Jakie prawa moga mi przyslugiwac i co powinnam w tej sytuacji zrobic?
dodano: 09:31 2014-04-11 przez: ~GOŚĆ (217.98.*.*)
Witam. Jestem na stażu od 02.03.2014 roku staż nam do końca listopada jestem w drugim miesiącu ciązy i wyznaczona data porodu to 17 listopada. Czy bedzie mi przysługiwał urlop macieżyński jeżeli urodzę jeszcze na stażu?Dodam jeszcze, że po stażu mój pracodawca musi mnie zatrudnic na minimum 3 miesiące. Proszę o szybką odpowiedz i z góry bardzo dziękuję. Pozdrawiam
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter