Studia finansowane przez pracodawcę – prawa i obowiązki

Duża konkurencja na rynku pracy oraz ciągle rosnące wymagania pracodawcy sprawiają, że pracownik powinien podnosić swoje kwalifikację. Co zrobić, aby pracodawca sfinansował studia?
/ 19.07.2011 19:36

Kodeks pracy nakłada prawa i obowiązki zarówno na pracodawcę, jak i pracownika

Jednym z obowiązków pracodawcy jest ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Oznacza to, że pracodawca, bez ważnych przyczyn, nie może odmówić zatrudnionemu dokształcania. Studia, które wybrał pracownik muszą jednak mieć związek z wykonywaną pracą.

Co ważne, ustawodawca przyznaje zakres świadczeń pracownikowi w sytuacji, gdy podnoszenie kwalifikacji następuję z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. W przypadku, gdy pracownik dokształca się bez wiedzy oraz zgody pracodawcy, nie może liczyć na przywileje.

Obowiązki pracodawcy

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługują:

  • urlop szkoleniowy,
  • zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, aby punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia, oraz na czas ich trwania.

Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.