Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Wynagrodzenie chorobowe - ile zarobisz na zwolnieniu lekarskim?

Zobacz artykuły na temat:pracachorobyprawo pracy
Jakie wynagrodzenie przysługuje ci na zwolnieniu lekarskim? Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia chorobowego? Kiedy przysługuje ci zasiłek chorobowy? Sprawdź, ile zarobisz na chorobowym.

wynagrodzenie chorobowe

fot. Fotolia

Idąc na tzw. chorobowe, musisz liczyć się z tym, że twoje wynagrodzenie będzie mniejsze. Wysokość pensji na zwolnieniu lekarskim różni się w zależności od rodzaju choroby, czasu jej trwania, stopnia szkodliwości i stażu pracy. Dokumentem, na podstawie którego wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe, jest prawidłowo wypełniony przez lekarza druk ZUS ZLA (zwany potocznie L-4). Na dostarczenie go pracodawcy masz 7 dni od daty wystawienia, lecz powiadomić pracodawcę o chorobie musisz najpóźniej drugiego dnia twojej nieobecności w pracy. Jeżeli spóźnisz się z dostarczeniem zwolnienia, wysokość twojego wynagrodzenia chorobowego może obniżyć się nawet o 25%.

Zobacz także: Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego?

Jak jest wysokość wynagrodzenia chorobowego?

Kwota wynagrodzenia podczas choroby różni się w zależności od powodu nieobecności w pracy.

  • 100% wynagrodzenia przysługuje pracownikowi, jeżeli przyczyną nieobecności jest wypadek przy pracy lub w drodze do niej, choroba w czasie ciąży, choroba zawodowa, poddanie się niezbędnym badaniom lekarskim dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów czy też poddanie się zabiegowi ich pobrania.

Oblicz wysokość swojego wynagrodzenia chorobowego

  • Na 80% wynagrodzenia można liczyć, jeśli powodem nieobecności jest choroba lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, trwające nie dłużej niż 33 dni lub 14 dni u osób powyżej 50. roku życia. Warto pamiętać, że wynagrodzenie z tego tytułu może być większe, jeśli przewidują to obowiązujące u danego pracodawcy regulacje wewnętrzne.
  • 70% wynagrodzenia przysługuje pracownikowi, który przebywa na zwolnieniu dłużej niż 33 dni lub trafił do szpitala po upływie 33 dni zwolnienia. Przestaje go wtedy obowiązywać wynagrodzenie chorobowe, natomiast przysługuje mu zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS lub pracodawcę (w zależności od liczby osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia).

Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia chorobowego?

Wysokość wynagrodzenia chorobowego wylicza się w oparciu o przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika, wypłacane za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym wystąpiła choroba. W przypadku krótszego stażu pracy wysokość chorobowego wylicza się za przepracowane miesiące kalendarzowe, poprzedzające miesiąc, w którym wstąpiła niezdolność do pracy. Przez wynagrodzenie należy rozumieć przychód pracownika, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne.

Do wynagrodzenia chorobowego wlicza się również dni wolne od pracy, jeśli obejmuje je okres choroby wskazany w zwolnieniu lekarskim.

Przez ile dni przysługuje wynagrodzenie chorobowe?

Wynagrodzenie za zwolnienie lekarskie przysługuje ci nawet za jeden dzień nieobecności w pracy. Pracodawca po otrzymaniu od ciebie druku ZUS ZLA jest zobowiązany wypłacić wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy, a jeśli ukończyłaś 50. rok życia – za pierwsze 14 dni choroby. Oczywiście nie chodzi tu o jednorazowe, ciągłe zwolnienie na 33 dni, lecz sumę 33 dni niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym (nie u danego pracodawcy!).

Zobacz także: Kobieta na zasiłku chorobowym

Jeżeli przekroczysz ten limit, za każde kolejne zwolnienie przysługuje ci zasiłek chorobowy w wysokości 70% wynagrodzenia. Wypłaca go ZUS lub pracodawca, w zależności od tego ilu pracowników firmy zostało zgłoszonych do ubezpieczenia.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jakie są objawy białaczki?

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 17
dodano: 07:42 2016-05-07 przez: ~gość (5.60.*.*)
Jaka kwote chorobowego dostane przy zwolnieniu L4 9dni przy dochodach brutto 1850zł.
dodano: 10:02 2016-03-15 przez: ~gość (5.60.*.*)
Co za brednie. jakie 70 % po 33 dniach. . I z jakiej racji nie przysługuje dla osób zatrudnionych mniej niż 30 dni! Przysługuje, jestem tego dowodem!
dodano: 13:36 2015-12-30 przez: ~gość (192.168.*.*)
Szczegółowiej opisane zagadnienie wysokości wynagrodzenia podczas zwolnień lekarskich opisane jest w artykule http://poradnikpracownika.pl/-zwolnienie-lekarskie-a-wysokosc-wynagrodzenia
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter